Założenia projektu:
Dom Zakonny Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu realizuje projekt pn: Termomodernizacja zabytkowego zespołu klasztornego na Świętym Krzyżu przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ramach programu priorytetowego 3.4 „Budownictwo energooszczędne. Część 1) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”.
Realizacja projektu dotyczy poprawy jakości powietrza poprzez zmniejszenie zużycia energii, w tym w wyniku produkcji energii ze źródeł odnawialnych i zastosowania systemu zarządzania energią (BMS) oraz ograniczenie emisji CO2 w zabytkowych budynkach klasztoru, w tym w „szpitaliku”.
Działania inwestycyjne obejmują termomodernizację dwóch budynków zlokalizowanych w woj. świętokrzyskim, powiat kielecki, gmina Nowa Słupia, miejscowość: Święty Krzyż (jedno miejsce realizacji).
W ramach projektu zaplanowano do wykonania następujący zakres prac:
I. Termomodernizacja klasztoru o powierzchni 3 546,00 m2 na Świętym Krzyżu (początki zabudowań sięgają XII wieku, kubatura części ogrzewanej 7580,70 m3), w tym:
1. Docieplenie stropu pod nieogrzewanym poddaszem i dachu poddasza ogrzewanego budynku U= 0,133 W/m2K (dla stropu pod nieogrzewanym poddaszem) i 0,14W/m2K (dla poddasza ogrzewanego)
2. Energetyczne wykorzystanie OZE (wykonanie instalacji fotowoltaicznej) w układzie on-gride;
3. Wymiana oświetlenia na energooszczędne wraz z wymianą instalacji;
4. Przebudowa systemu grzewczego (wykonanej nowej instalacji c.o. w kościele);
5. Modernizacja źródła ciepła dla c.w.u. w tym energetyczne wykorzystanie OZE (w tym montaż atmosferycznej pomy ciepła;
6. Modernizacja źródła ciepła dla c.o. w tym energetyczne wykorzystanie OZE (w tym montaż atmosferycznych pomp ciepła wraz z niezbędną armaturą);
7. Wykonanie systemu zarządzania energią (BMS);
8. Montaż liczników energii.
II. Termomodernizacja budynku tzw. „szpitalika” o powierzchni 649,00 m2 na Świętym Krzyżu (wybudowanego w XVIII wieku , kubatura części ogrzewanej 2 220,80 m3), w tym:
1. Docieplenie stropu pod nieogrzewanym poddaszem budynku U= 0,134 W/m2K);
2. Usuwanie wilgoci kapilarnej oraz przyczyn jej powstawania;
3. Wymiana źródeł światła na energooszczędne typu LED wraz z doprowadzeniem instalacji;
4. Przebudowa systemu grzewczego (wykonanej nowej instalacji c.o. w części przyziemia);
5. Modernizacja źródła ciepła dla c.w.u (w tym atmosferyczna pompa ciepła);
6. Modernizacja źródła ciepła dla c.o. (w tym montaż atmosferycznej pompy wraz z niezbędną armaturą;
7. Wykonanie systemu zarządzania energią (BMS);
8. Montaż liczników energii.
Całkowita wartość projektu wynosi: 2 628 650,00 PLN
Dofinansowanie do w wysokości: 2 497 215,00 PLN.
Cel przedsięwzięcia:
Głównym celem projektu jest poprawa jakości powietrza poprzez zmniejszenie zużycia energii, w tym w wyniku produkcji energii ze źródeł odnawialnych i zastosowania systemu zarządzania energią (BMS) oraz ograniczenie emisji CO2 w zabytkowych budynkach klasztoru oraz w budynku tzw. „szpitalika” należących do zespołu klasztornego na Świętym Krzyżu.
Cel ten zostanie osiągnięty poprzez realizację celów cząstkowych, jakimi są:
1. Zmniejszenie zużycia/strat energii
Obecny system grzewczy (olej opałowy) zostanie zmodernizowany poprzez zastosowanie źródła odnawialnego (atmosferyczne pompy ciepła). Poprawa wartości współczynnika przenikania ciepła przegród zewnętrznych przyczyni się do zmniejszenia strat cieplnych. Wykonanie systemu zarządzania energią dodatkowo zmniejszy ilość nie efektywnie wykorzystywanej energii.
2. Zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej
Modernizacja instalacji oświetlenia wewnętrznego poprzez wymianę źródeł światła na LED. Nowe źródła światła posiadają większą sprawność dzięki czemu dostarczana energia wykorzystywana jest w większym stopniu na produkcję światła, a tym samym produkują mniejsze ilości ciepła będącego stratą energii elektrycznej. Trwałość świateł LED jest większa niż konwencjonalnego oświetlenia. W konsekwencji będą funkcjonować przez dłuższy okres czasu.
3. Produkcja czystej energii elektrycznej
W projekcie przewidziany jest montaż instalacji fotowoltaicznej, która wytwarzać będzie energię elektryczną produkowaną z promieniowania słonecznego. Jest to ekologiczne rozwiązanie bazujące na odnawialnych zasobach Ziemi, które korzystnie wpływa na środowisko naturalne i czystość powietrza. Kompleksowa termomodernizacja pozwoli na racjonalne wykorzystywanie surowców naturalnych. Zmniejszenie zużycia energii oraz produkcja energii z OZE to w konsekwencji mniejsze wykorzystanie surowców kopalnych oraz zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych, w tym CO2.